Nikdo není online
Nově příchozí:   Honza11    Pegas    Collector  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? Noty na foukačku: kde najít?

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 4 » 

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 17.01.2011 20:58:51  
Jaromíre, jsem rád, že si rozumíme. To by tak hrálo aby ne ...! (smajlík)

Docela bych připomněl pro ostatní užitečné odkazy od Novohradecaka na začátku tohoto panelu.

Já písnička (4 CD) :
---------------------------

O víkendu jsem si s chromatikou v ruce poslechnul všechna 4 cédéčka a bylo to opravdu příjemné poslouchání a skvěle jsem se pocvičil.
Je to výborný trénink známých skladeb v nejrůznějších tóninách. Některé natočené písničky ani v těch knižních zpěvnících nejsou, většinou jsou použity jiné tóniny než v originále.
V některých je i slušná foukačka, nahraná netuším od koho ( např. Rovnou, tady rovnou, Ruty šuty) , v mnoha country písničkách je použito dokonce banjo, v mnoha písničkách zobcová flétna, dokonce dvojhlasně (!) (např. Růžička).
Celkově je instrumentace velmi hezky a napáditě udělána.
Kdo nemá rád sborový dívčí přednes, tak asi nahrávce nepřijde na chuť, ale mě to nijak nevadí, protože jsem v tomto směru hodně tolerantní, takže já jsem spokojen.
Tu a tam se v sólech ozve i chlapecký (mužský) hlas (např. Růže z Texasu).
Když to shrnu, dá se to rozhodně poslouchat a hlavně si procvičit jednotlivé známé písničky melodicky i improvizačně zejména na chromatiku, ale i diatonikáři se mohou dostatečně vyřádit.
Opraveno 17.01.2011 20:59:46

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 17.01.2011 20:03:53  
Svého času vyšla učebnice od Vládi Merty, z jedné strany kytara, z druhé strany foukačka, ale je to nejmíň 10 let... mimochodem Vláďa tu foukačku v držáku zvládá mnohem líp, než Dylan. Těch držákových "folkáčů" je na naší scéně poměrně dost a někteří to i docela umí. Jen to mení můj šálek čaje, takže si moc nepamatuju jména. Stačí ale v sezoně navštívit 2 - 3 folkové festivaly a jistě objeviš svůj český vzor.

eh, nikdo

12 příspěvků
Vloženo 17.01.2011 19:06:36  
Musím říct, že jsem opravdu nečekal takhle rozsáhlou debatu a folkové legendě. Ale k těm polohám - ke mě se dostali noty, kde je jenom pár písní v první poloze zbytek je většinou v druhé abčas třetí a čtvrtá...
Jsem rád, že se mě "snažíte" směřovat k současné světové tvorbě - a já se toho taky nějaký pátek už držím ať jde o Charlieho McCoye (vlastním jeho publikaci All American Harp), či o několikrát zmíňeného Linku, také nahlížím do "Bilding Harmonica Technique od Davida Berretta. Na internetu se pofalkuje spousta publikací... ale nutno dodat, že se spíše zaměřuji na kytaru a foukačku k tomu chci jako doplňkový nástroj takže chtě nechtě musím použít držák... Značně to člověka omezí jak v rychlosti tak v technice.
Nejen kvůli tomu se mi líbí Dylenovi písničky, protože málo který dnešní interpret hraje v tomto stylu... a jsem zpátky u toho, kdy jsem se ptál po nějakých dalších publikacích.... :D ;)

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 17.01.2011 10:45:11  
Petře, souhlasím s Tebou do puntíku.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 19:10:57  
Jaromíre, máš pravdu, já Ti nijak neoponuji.
Ale na Dylanově případě je krásně vidět, jak je všechno relativní. Vývoj v instrumentální dovednosti jde u foukačky neuvěřitelně rychle dopředu. Říkáš u Dylana – z nouze ctnost. On tu 2.polohu asi nepotřeboval a ani se patrně nechtěl učit.
Podobně se možná za 10, 20 let budou foukačkáři dívat na hráče, kteří neuměli nebo nepoužívali overblow. Ti to také asi nepotřebují a nemají potřebu učit. A takto to může jít v budoucnu dál a dál.

Souhlasím s tím, že pokud chce mít dnes kdokoliv skutečný přehled o hře na foukačku, měl by se, a v dnešní době má díky internetu neomezené možnosti, podívat na nejlepší světové hráče v jednotlivých žánrech. Jen tak si lze udělat reálnou představu, co všechno a jakým způsobem se dá na foukačku hrát a podle toho si vybrat.

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 18:50:54  
Petkone, já souhlasím, že Dylan je průkopník a geniální muzikant, zejména co se týče skládání písní. Ale ty doprovody na foukačku hrál hodně jednoduše a dá se říci i intonačně nedbale, a určitě to nebyl úmysl, ale z nouze ctnost. Bylo to sice v té době zajímavé a nové, ale od té doby uplynulo už 50 let. Tím jsem jen GeoRgemu chtěl říci, aby se podíval také po jiných interpretech a neupnul se zrovna na jeden způsob, který se mu líbí, protože je nenáročný. Myslím, že i v současném folku se harmonikový doprovod spíše blíží bluesovému způsobu v druhé poloze, aspoň jsem si toho všiml u Ládi Zítky, a to je špičkový folkař.
To Harpplayer: skromnost stranou, slyšel jsem Tvé nahrávky a je to technicky výborné.
Opraveno 16.01.2011 18:53:55

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 18:40:14  
Dobrá, dobrá, tak už mě nemlaťte, vždyť říkám, že si ho jako skladatele a textaře vážím. Ale iterpret je fakt mizernej. Např. jeho Blowin´in the wind v podání Peter, Paul and Mary je něco jinýho, než když to zazpívá Robík a navíc zahraje na foukačku. No a Dylanovky od Křesťana si poslechnu raději, než originál. Obě harmoniky, Charlie i Ondřej Konrád jsou naprosto famózní. Jasně, mluví ze mě zaujatost. Nemám totiž rád foukačku v držáku. Tvrdím, že je to do značné míry degradace tohohle nástroje. Ale zas je to jen jeden pohled na věc a jen jeden názor. V žádným případě se nechci stavět do role vykladače Písma Svatýho. Moje vzory jsou ale trochu někde jinde - McCoy, Stevens, Gazzel, Letsch, Eyers, Power, Totter, Hanslian, Stára....(věřím, že aspoň někdo si ta poslední jména spojí s konkrétními skladbami).

Jéžiš, Jaroušku, udělal jsi mi obrovskej kompliment, když jsi mě vypsal vedle takových hvězd, ale tam já opravdu nepatřím. Nutno říci, že pro mě novým objevem z řady "neposvěcených hvězd" je především Lerak. To, co jsem slyšel, ho řadí mezi nepsané celebrity tuzemské foukací harmoniky. Moc se mi to líbí žánrově i technicky. Ale to víte, někdo holky, jinej vdolky...
Opraveno 16.01.2011 18:45:24

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 18:22:49  
Musím se Boba Dylana rázně zastat, i když to sem nepatří, protože je to mimo toto vlákno.

Podstatný rozdíl mezi Dylanem a ostatními níže jmenovanými hráči je mimojiné v tom, že Dylanova tvorba s foukačkou patřila jednoznačně do oblasti folkové muziky, kde se takové hraní běžně používalo a snad i používá - tedy 1.poloha.
Mnoho jeho písní je naprosto geniálních, jeho foukačka mě osobně nijak neuráží, přestože to není bůhvíco. Ale do jeho písniček to sedí, foukačku díky těmto skladbám objevil pro populární hudbu všeobecně a fungovalo mu to. V populární hudbě ne vždy co je instrumentálně na výši, musí být nutně dobré a naopak. Právě v té Dylanově zdánlivé jednoduchosti až primitivnosti je skryto mnoho krásy, stačí pozorně a nezaujatě poslouchat.
To, že se o jeho způsobu hraní vyslovil poměrně uctivě i sám Ch.McCoy, o něčem svědčí.

P.S. U Beatles hrával foukací harmoniku John Lennon.
Opraveno 16.01.2011 18:23:51

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 16:07:30  
No,Harpplayere,trochu bych ubral.Zkus si představit jak by vyzněla většina Dylanových písniček v podání skvělých interpretů?Možná fajn ,ale už by to prostě nebyl Dylan.A s tou jeho harmonikou je to stejné?není liž pravda?Zrovna zítra se chystám o tom mluvit na WS a téma se pro to jasně nabízí.

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 15:41:33  
To GeoRge: Já to tušil, že s Dylanem tady moc neuspěješ :)) Samozřejmě, když budeš hrát jeho písničku, tak klidně používej jeho harmonikový doprovod, to k tomu patří, ale k jiným věcem se pokus spíše používat něco invenčnějšího :-) Ten můj předchozí příspěvek neber jako nějaké nevrlé poučování, jen jsem chtěl upozornit, že na používání harmoniky si radši vezmi nějaké jiné příklady, než je Dylan - v country třeba zrovna toho McCoye, Terryho McMillana a další, z našich Tomáše Linku, Mildu Tottera a také členy HAAF Charlieho Slavíka, Harpplayera, Jardu Bigeara Hůlu, Leraka a další. V blues je to úplná plejáda géniů, od nejstařích jako je Sonny Terry, Little Walter, Sonny Boy Williamson, Walter Horton, Jerry Portnoy, Charles Musselwhite, až k mladším - Kim Wilson, John Nemeth, Jason Ricci, Carlos del Junco, Howard Levy, Slovák Boboš Procházka a desítky dalších. Z členů HAAF se této muzice věnují Charlie Slavík, Bigear, slovenský člen Juraj Elflord Schweigert (navštiv jeho stránky http://jurajschweigert.com) a další. Takže studijního materiálu je až až :)))
Opraveno 16.01.2011 15:51:12

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 11:39:04  
Když on ale ten Robík Zimmermannů na tu foukačku fakt hrát neumí, proto mu taky ty "lepší" sóla nahrál Charlie McCoy. Ta Dylanova foukačka se s Beatlovskou nedá srovnat. Nevím, kdo to u nich hrál, ale to má aspoň invenci. Velmi podobně (a věřím, že se u Beatles inspiroval) hrával foukačku u Olympiců Mira Berka (dej mu Pánbůh lehký odpočinutí), člověk, kterýho jsem si jako muzikanta obrovsky vážil. Dylana si vážím jako skladatele a textaře. Interpret je to ale prachmizernej.

eh, nikdo

12 příspěvků
Vloženo 16.01.2011 11:24:03  
Ale je fakt, že Dylenovi písničky jsou celosvětovým fenomenem. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. A ze světově proslulé songy bývají klasické čtyřakorďáky. Jde zéjména o chytlavou melodii. Netvrdím, že Dylan uměl excelentně hrát na foukačku (mezi námi ani ten zpěv není pexfektní) jen bych neodsuzovl kvůli jednoduchostem. Oni i písničky od Beatles kde hraje na foukačku jsou fajnové a chytlavé a taky v tom není kde jaké umění a určitě bych je taky kvůli tomu neodsuzoval... Nicméně, když mě nějaká píseň zaujme i harmonickou vyhrávkou tak si noty zapisuju do notového zápisu - je to ale dost zdlouhavé.... Tak právě proto se ptátm, jeslti nevíte, kde bych sehnal nějaké noty, kde jsou i vyhrávky s notým zápisem pro foukačku (tím mám na mysli třebas antikvariáty atd.)
Jinak nemyslel jsem to nijak ve zlém ;).

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 15.01.2011 17:26:11  
Novohradecak :

Ano, děkuji za sebe i ostatní, perfektní odkazy, které mohou velmi dobře posloužit, kdo zpěvníky ještě nemá zakoupené v knižní podobě.
Rád bych připomněl, že zpěvníků Já písnička už vyšly celkem 4 díly. Ten poslední je rovněž výborný se spoustou parádních songů.

Nahrávky od Bambini di Praga jsou také velmi dobře poslouchatelné. Je to samozřejmě pouze výběr, např. bez lidovek.
Musím jen upozornit, že nahrávky nejsou vždy tóninou ani zápisem shodné se zpěvníkem.
Některé písně jsou nazpívané poněkud odlišně.

Namátkou například legendární Dydovičova Bláznova ukolébavka.
Tu nazpívaly Bambini od tercie, kdežto originál začíná od 1.stupně. Originál je natočen v tónině G dur, ve zpěvníku je zápis v D dur, nazpíváno v E dur.
Pro milovníky tónin jako jsou chromatikáři a spol. je to takto zábavnější.
Jinak jsem rád, že jsi ten odkaz sem dal, je to příjemné obohacení k těm zpěvníkům, přestože není nad opriginál. Ale musím uznat, že Bambini se snažily.
Opraveno 15.01.2011 17:27:34

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 15.01.2011 14:14:04  
To Novohradečák: Dobré odkazy. Možná bychom měli poprosit někoho z adminů, aby to překopíroval do souboru ODKAZY, aby to tady nezapadlo.
To GeoRge: S těmi zápisy vyhrávek a sól v notách spojenými s tabulaturou je problém. Jednak je velmi pracné to vytvořit, jednak je to spíše věc intuice a přístupu muzikanta, každý to hraje tak trochu podle svého. I když jsou některá věhlasná sóla, která na těchto stránkách v této podobě najdeš, např.: Články-Technika hraní-Licky1, 2 a 3.
S tím Bobem Dylanem nevím nevím, většina členů HAAF Ti spíš řekne, že uměl prdlajs a že se to nedá poslouchat. Je to sice originální, ale po technické stránce nic moc a když to používal stále stejně, za chvíli se to oposlouchá. Poslechni si Dylanovy nahrávky, kde mu hraje harmoniku Charlie McCoy a pochopíš, o čem mluvím. Ten Youngův projev je dost podobný, prostě styl amerických folkařů šedesátých let - zahraná melodie v první poloze v dvojhlasech, popřípadě akordech. Intonačně je to mírně nepřesné a muzikálně nenápadité. Dneska už je používání foukačky někde úplně jinde, ať už v country, folku nebo v blues.
Opraveno 15.01.2011 17:07:34

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 15.01.2011 13:08:21  
Já písnička noty a akordama


Kdo zná tuto publikaci nemá doma,je tu možnost
Já písnička 1 , 2 , 3

Ke spustešní potřebuje malý prográmek,který slouží jako prohlížeč formátů pdf ,jako je Acrobat Reader.

DjVu program je obrazový formát, který využívá nejnovějších poznatků v oblasti komprese grafických dat, pro text a moderní komprese. Jde především o ztrátovou a velmi úspornou kompresi při zachování dobré čitelnosti obrazu.
DjVu program free-zdarma velikost 7,1 MB

www.caminova.net/en/downloads/download.as px?id=1
nebo
www.caminova.net/en/downloads/thankyou.as px?id=1

Já písnička 1
www.uloz.to/5987840/ja-pisnicka-1-djvu
Já písnička 2
www.uloz.to/5988058/ja-pisnicka-2-djvu
Já písnička 3
www.uloz.to/5987767/ja-pisnicka-3-djvu

Až bude te mít naistalovaný ten malý prográmek DJVU,stačí potom kliknout na stažení soubor
: Ja pisnicka 1.djvu a otevřít v programu DJVU

Pokud chcete k poslechu tyto písničky,jsou ke stažení ve fromátu mp3
Já písnička od A do Z.rar
www.uloz.to/1091643/ja-pisnicka-od-a-do-z -rar

nebo v super kvalitě

Bambini di Praga - Ja pisnicka od A po Z (Komplet 4CD).zip
www.uloz.to/6454587/bambini-di-praga-ja-p isnicka-od-a-po-z-komplet-4cd-zip

UPOZORNĚNÍ !!!
Tento příspěvek nebyl vytvořen za účelem porušení autorských práv ,ale jako infomativní.
Jakýkoliv jiný záměr nebyl mým úmyslem.

Informacím po netu ZDAR !!!
Opraveno 15.01.2011 13:09:16

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 15.01.2011 12:43:01  
Noty ve formátu pdf.

Noty na české a slovenské písničky
adamusa.unas.cz/ceske.htm

Noty na zahraniční písničky
adamusa.unas.cz/zahra.htm

Abecedně seřazené,snad seženeš,co potřenuješ.

eh, nikdo

12 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 08:32:24  
Zdravím, už nějaký čas hraju na foukačku a nejraději mám klasický notový zápis a pod ním zápis pro foukačku(nikoli však melodii ale sola a výplně) tak jak to hraje třeba Bob Dylan na kterého už tady bylo i založené téma. Vlastním od něj Bob Dylan Harp style a jsem s tou knihou naprosto spokojen. A chtěl jsem se zeptat jestli neznáte nějakou jinou publikaci, která by byla psána v tomto stylu. Rád bych si kupříkladu zahrál Hard of Gold od Neila Younga. Upřednostňuji hru na kytaru + doprovodné "fílingy" na harmoniku.

Předem díky za odpověď

eh, nikdo

2 příspěvky
Vloženo 18.05.2008 19:33:10  
Zdravím! Hledal jsem nějaká zajímavá bluesová témata, který by se daly dobře zahrát na foukačku a na internetu jsem našel několik titulů, který jsou na to přímo zaměřený (zvlášť Basic Blues Harp + CD harmonica written by Duncan, Phil). Rád bych se zeptal, jestli náhodou někdo tento titul nemá doma a byl by ho schopen například naskenovat a posléze přidat/poslat na mail atd? Předem děkuji za všechny reakce! Blady

Old sweat
superharp
590 příspěvků
Vloženo 02.03.2008 12:58:12  
Přesně tak jak píše Petkon. Ostatně tohle téma se už tady propíralo v tomto oddílu, v diskuzi "Tabulatury".

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 02.03.2008 10:39:14  
Určitě spojení klasického notového zápisu a tabulaturních značek představuje ideální způsob zápisu.
Naráží to ale na problém, že ne každý ovládá právě ten notový zápis nebo nemá zájem se jej naučit, a v tom případě jsou mu i ty značky málo platné. Je to ale asi jediná cesta, jak pořídit zápis např. instrumentálních skladeb nebo všelijakých meziher a vyhrávek.
AutorPříspěvky
« Stránka: z 4 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol