Nikdo není online
Nově příchozí:   Honza11    Pegas    Collector  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? The Water is Wide

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Old sweat
superharp
590 příspěvků
Vloženo 22.09.2009 14:47:13  
O téhle, nebo přesněji, kolem téhle písně už nedávno diskuze probíhala. Bylo to v souvislosti nějakého skupinového vystoupení "kytaro-harfejníků" na You Tube. Tenkrát jsem si ji s něma zkoušel přehrávat. Hledal jsem různé způsoby. 1. polohu s bendingem na -3, 2. polohu probendovanou ve spodní oktávě, 6. polohu s OB na 6. Nakonec mě z toho vyšla vítězně 2. ploha s OB na 5. Ne že bych to v jiných polohách nezahrál, ale takhle mě to k této lidové písni připadalo nejpřirozenější. Ale i ten OB na 5, na mě působil poněkud rušivě. Třeba to bylo tím, že se tam musí zahrát rovnou z foukané 6. a neumím ho nasadit s takovým citem, který si tahle píseň zaslouží. Taky možná to, že ty OB mají poněkud jiné zabarvení. Stejně je to i s tóny bendovanými. Pokud se nehraje přes aparaturu, tak je to všechno poznat a když si to hraju doma pro sebe, tak hraju bez aparatury.
Tohle všecho řeší Country laděná harmonika. Vůbec to necítím tak, že by to měl být pro foukačkáře nějaký ústupek, nebo kompromis. Pokud TUHLE píseň budu chtít zahrát jako instrumentálku, tak bych to určitě jinak nehrál. Pokud bych měl hrát k této písni, tím, myslím ke zpívané verzi harmonikový doprovod, tak bych si s největší pravděpodobností vybral variantu druhé polohy v dolní oktávě. Tam se hodně benduje a tam je pak možnost si to hezky užít.
Ale jinak si tu 2. polohu dole nechávám pro sóla v písních, jako npř. Will the circlebe unbroken, I saw the light, I find Jesus, Catfish John, a jiné.
Opraveno 22.10.2009 16:42:26

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 22.09.2009 11:11:20  
To, o čem hovoříš, použil McCoy v četných jiných skladbách v průběhu celého koncertu.
Já jsem pouze chtěl říci, že ne každou skladbu nebo písničku je nutno hrát za každou cenu nějak komplikovaně či tzv.vynalézavě, aby všichni viděli, co všechno umím nebo neumím, co dokážu zahrát. A tohle je zrovna tento případ.
Nemám vůbec nic proti experimentování, hraní složitých melodií, hledání nových, komplikovanějších způsobů hraní i jednoduchých věcí. Neberu naši diskuzi jako boj, mám rád otevřenou diskuzi.
Souhlasím s Tebou, že to lze hrát i jinak, složitěji, proč ne.
Jak jsi správně napsal, každý hraje takovým způsobem, který je mu blízký nebo pro něj vyhovující. V každé skladbě hledáme ten svůj ideální přístup.
Kdyby všichni hráli stejně podle předem daného ideálu, byla by to přece nuda.
Každý dobrý muzikant se zpravidla vyvíjí, takže v různém období je možné zaslechnout od téhož hráče podstatně odlišný způsob interpretace u stejné skladby.
Jen nemnoho mistrů jako je Ch.McCoy si však může dovolit takovou parádu, jako v našem diskutovaném případě, že tam prostě odehraje jen tu melodii a nic víc.
Prostě si tam jen tak stojí, zafouká to jako úplný začátečník, ale jen zdánlivě. V tom spatřuji ten největší kumšt. Samozřejmě že tímto způsobem nebude hrát celý koncert, to je jasné. I když McCoy by si to dovolit asi mohl, každý by ale stejně čekal na závěr na jeho proslulý Oranžák.
Opraveno 22.09.2009 12:44:47

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 22.09.2009 10:29:51  
Veď tam dole nemusíš nijak krkolomne bendovať. a ja si zase myslím, teraz nehovorím o Charliem lebo ten by zvládol určite ťažšie veci, že keď to tam je prečo to nepoužívať. veď už len to ako pekne sa po bendingu dá schádzať k jednotlivým tónom, dá sa to zahrať i bez country ladenia. Iste to bolo zahrané pekne ale keby napríklad nachvíľku do tej spodnej oktávy zišiel, možno začiatok a postupne by sa vyšplhal.
Páčili sa mi husle.

Ale v pohode každý má iný vkus, zahral to pekne, možno by to nebolo lepšie cez rôzne passing notes, no skús sa pohrať na ohnutej 3 keď sa môžeš pohybovať a zasahovať do iných tónov ohýbaní a vracať sa k tomu správnemu.

OK, vzdávam svoj boj, vo všeobecnosti asi nie je ochota k experimentom a hľadaniu ciest v hraní na harmoniku. beriem konzervatívny jednoduchý melodický prístup (niekedy sa hodí viac ako rozvitá hra, ale niekedy zas nie) je to vec vkusu, nebudem viac rýpať do tejto filozofie keď to aj tak na úrodnú pôdu nepadne a iba produkuje akúsi hostilitu. nabnabádanie k hraniu vecí zložitejšie malo viesť len k rozvoju hráčskych kompetencií, ktoré bohužial práve neochotou pustiť sa do ťažších vecí stagnujú.
už mlčím:) beriem to tak že každý si rád hrá to svoje.
Opraveno 22.09.2009 10:41:52

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 22.09.2009 06:12:19  
Dovolím se jen malou úvahu a vlastní postřehy k interpretaci této skladby.
Ch.Mc Coy si ze všech možných způsobů hraní této skladby vybral tu nejprostší, tu ze všech technicky nejjednodušší. Žádné bendované tóny, žádné overtóny, žádné souzuky, dokonce si ještě dovolil maximálně si to celé usnadnit použitím country ladění, aby měl stupnici ve 2.poloze kompletní.
Nejde si vybrat snadnější způsob hraní této skladby. Dalo by se říci, že to odehrál tím nejpokornějším možným způsobem, jaký si lze vůbec představit.
Takhle bych napsal tabulaturu pro úplného začátečníka a ti pokročilí by možná nad takovou variantou ohrnovali nos, že tam není co hrát.
A přesto to zní báječně. Nemyslím si, že by v jeho podání to vyznělo lépe ve spodní oktávě, s použitím bendovaných tónů apod.
Charlie Mc Coy vystihl dokonale svou interpretací krásu a líbeznost této melodie, užíval si každičký tón, nezněla tam ani nota navíc a nechyběl tam jediný tón.

V tom se projevuje jeho velikost a obrovský nadhled, ne v tom, že předvede jeden bending za druhým, běhy nahoru a dolů, které on famózně jako nikdo jiný umí také, ale které by se konkrétně do této skladby vůbec nehodily.

Tento jeho přednes byl pro mě vrcholem koncertu v Telči, tyto chvíle, ve kterých podle mě foukačka zářila a svým zvukem a krásou tónů se dotýkala hudebních nebes.
Opraveno 22.09.2009 06:16:05

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 21.09.2009 23:13:49  
na webe je všetko

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 21.09.2009 22:35:18  
Františku, věř, že to tak je, jak jsem napsal.

A k tomu ostatnímu:
Charlie Mc Coy vyzařuje pozitivní energii, je to člověk dobrého srdce, otevřený a upřímný k sobě i okolnímu světu.
Nemá co skrývat, protože ví, že je jedním z nejlepších.
Je to známá věc, že jen velké osobnosti a umělci jsou schopni se zcela otevřít a rozdat, protože to plyne z jejich pocitu vlastní neochvějné jistoty - jistoty v sebe sama.
Jen malí a nejistí si musejí držet ta svá malá nou-hau, aby posléze zjistili, že to všechno vlastně žádná nou-hau nejsou a že těm ostatním - vědoucím, jsou vlastně tak trochu k smíchu.
Opraveno 21.09.2009 22:37:55

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 21.09.2009 22:28:55  
Asi ho už nebavilo pořád odepisovat na dotazy co se na jakou harmoniku hraje, tak to dal volně ke stažení.

Old sweat
superharp
590 příspěvků
Vloženo 21.09.2009 21:36:50  
Petře, s maximální pravděpodobností to tak bude.
Slyším tam téměř glissando mezi tóny, které na sebe ve 2. poloze navazují, protože jsou hrané "jedním směrem", není tam žádný bendovaný tón, ani žádný overtón.
Aspoň já tam nic takového neslyším. Logicky mě to tak vychází, ale důkaz nemám. Mám seznam snad všech jeho skladeb které nahrál na deskách, u každé je tónina a taky na jakou harmoniku to hraje. Bohužel, zrovna The Water is Wide, tu nádhernou upomínku na jeho vystoupení v Telči, jsem tam nenašel.
-------------------------------
ppč. (Poznámka pod čarou) :-)))))
Taková kapacita a klidně si to své Now-how vydá na seznamu veřejně ke stažení.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 21.09.2009 19:34:05  
Františku, skladba je v E dur.
Charlie Mc Coy to hraje na A dur ladění, ve druhé poloze, ve střední oktávě, ovšem na country ladění.
Opraveno 21.09.2009 19:34:55

Old sweat
superharp
590 příspěvků
Vloženo 21.09.2009 19:08:30  
Při procházení videí a pokusy o jeho sestřih jsem narazil na krásnou píseň kterou bravurně předvedl Charlie Mc Coy na koncertu v Telči.

The Water is Wide.
Přestože máme na haafu Petkonovu tabulaturu české verze, /Spiritual Kvintet - Širý proud/ zaujal mě způsob, jakým to Mc Coy hrál. Nechi k tomu (zatím) zaujímat stanovisko a tím druhé ovlivňovat.
Zajímalo by mě na jakou harmoniku a v jaké poloze to hraje.

Sestřih videa je zde.
Ještě prosím o trpělivost při prvním spouštění. Chvíli trvá, než se video stáhne do přehrávače. (18,1MB)
Opraveno 21.09.2009 19:18:31
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol