Nikdo není online
Nově příchozí:   Honza11    Pegas    Collector  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? Jarek Nohavica

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 13:47:31  
Bigear: V jaké poloze toho Nohavicu hraješ na NM ?

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 13:29:35  
Jo,je to tak jak píšeš.Více toho bude jistě někde v článcích o ladění harmonik.Je i jiná možnost,možná pro Tebe jednodušší.Na webu Lee Oskar harmonica je i tabulka s popisem tónů na natural harmonic-což znamená-přirozená mollová.Pozor!Vyrábí se i tzv.harmonická mollová.Ta není moc šikovná a má menší možnost použití(pro nás Evropany:-) ).Při koupi mollové harmoniky je třeba vědět,jak je značená.Oskarky NM(natur.minor) jsou značené pro hru ve druhé poloze naopak než durovky.Tzn,že pokud si koupíš mollovku Amoll,přesněji AmN,pro hru v Amollu musíš "tahat" v Cross harpu-tedy ve druhé poloze.Kdybys hrál jako v 1.poloze(foukaně) budeš se pohybovat v jiné stupnici,která je označená na foukačce z boku.A tak je tomu i u ostatních ladění(Cm,Dm,Em,...).
Hlavní rozdíl a současně nedostižná výhoda je v tom,že na ni můžeš hrát mollové souzvuky-akordy,což se skvěle hodí pro doprovod.To na diatonice laděné v dur nejde tak lehce a tˇonikový akord na durovce(major) nezahraješ vůbec a co se týče sehnatelnosti,mám osobní zkušenost z Prahy-Jungmannovo n. nebo Huml-v Nuslích -ti to umí objednat a dovézt bez problémů.Jen se musí chvíli počkat.Občas je mají i na skladě.
Tak zatím!

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 06:52:28  
Aha,
nutural minor? Mohl by mi tu někdo osvětlit o co jde? Nejspíše je to nějaké molové ladění diatoniky, ale jaká je skladba tónů? a patří mezi speciální (aa tedy špatně sehnatelné) typy? A naonec, je-li to opravdu molové ladění, kde je jeho výhoda oproti durovému, když mnoho písniček které jsou v mol zahraju na durové foukačce? ....
PS: Toto mě zaujalo protože jsem přišel na to že z písniček si spíše vybírám molové melodie, tak jestli by nebylo lepší pracovat na tomto typu foukačky...
PPS: Overblow je nepříjemný, ale možná by se při něco málo cviku zvládl, je-li to 4, 5 nebo 6 dírka, páč vím že na každé z nich se mi již NĚKDY povedl... ale zdaleka ne tak že pokaždé a vůbec to nemohu použít v melodiích, zatím...
Děkuju za odpovědi, Landri

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 00:22:45  
Já to hraju s velkou chutí na natural minor:-).Elegantně a s lehkostí.

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 09.06.2009 23:12:39  
pustil som si nejaku verziu s polska live na youtube a tam sa mi zda sa na C vyskytol nejaky ten overblow v úvodnej melodii. cez C to asi nepojde.

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 09.06.2009 20:16:25  
Zdravím Petkona,
předem chci poděkovat za vyčerpávající odpověď, nikdy jsem si plně neuvědomil obtížnost vypracování takové tabulatury, jen jsem čerpal z práce jiných.
Vezmu to postupně.... Nejdříve v každém případě bych chtěl Sarajevo hrát na diatoniku (je-li to v lidských silách), co se týče tóniny tak použiju takovou kterou doporučí tvůrce tabulatury, zatím mám céčko a brzy si hodlám pořídit G a A dur, později snad i D dur, na chromatiku se zatím nechystám :).
Noty neovládám každopádně už na nich pracuji (přesněji sháním člověka jež doplní mé znalosti). Již před časem jsem si přečetl diskuzi zde tomu věnovanou, kterou rozpoutal právě ty a souhlasím, že je to užitečná znalost usnadňující "komunikaci" mezi muzikanty.
Popravdě, z té části o akordech atp.... moc moudrý nejsem, na kytaru jsem zkoušel hrát asi 2 měsíce, pak jsem zkusil foukačku a již jsem u ní zůstal a věnuju se naplno jí. Ale uznávám že vytvořit tabulaturu na tuto píseň je náročné, po pravdě jsem ani příliš nedoufal že se tím bude někdo tak aktivně zabývat a velmi si toho cením.
Jen se teoreticky zeptám kdybych si to opravdu chtěl zahrát a to na durové diatonice libovolné tóniny, jakou bys doporučil začátečníkovi s nepříliš trénovaným hudebním sluchem?? :)
Z tvého příspěvku jsem pochopil že je to možné v první poloze na C diatonice ale s náročným bendingem, a popravdě, při hře si nejsem jist, zda dosahuju na 3. dirce při maximální snaze tónu A nebo ještě nižšího Gis (doufám že to píšu správně) ale při porovnání s odpovídající dírkou o oktávu výše (můj hudebně-diletantský postup ke kterému jsi se již myslím vyjadřoval) je to spíše "jen" A.... Čili zde cestu nevidím. Dále se zmiňuješ o první poloze G dur harmoniky (hraní v e moll)... Bohužel gcko zatím nemám a chybí mi i představa v tom jaký je rozdíl, tuším ale že nebude velký. Já osobně, kdybych tedy neměl chromatiku kterou považuješ za nejlepší, bych volil G dur harmoniku....
K foukání podle sluchu jsem trochu skeptický, ale bude to nová zkušenost.... O víkendu sem snad i napíšu výsledek, ale vidím to na moje vlastní České Waterloo.
PS: Tabulatury bych si vážil, však z tvého příspěvku mi připadá, že by byla buď dost obtížná a nebo že by musela být "ošizená" a já bych nerad prznil píseň která se mi líbí. Pokud jsem něco špatně pochopil tak budu jen rád když mě opravíš.
S úctou zdraví Landri

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 09.06.2009 13:18:40  
Sarajevo - J.Nohavica

Nejsem žádným velkým znalcem písní J.Nohavicy, moc ho nehraju. Musel jsem proto zapátrat trochu na na internetu. Podařilo se mi ji stáhnout, takže nyní jsem v obraze.
Vzhledem k tomu, jak je někdy obtížná cesta od znalosti písně až po snadné vytvoření příslušné tabulatury, pokusím se na této písni demonstrovat, jak je celý proces vzniku celé tabulatury někdy poměrně.
První otázka je - na jakou harmoniku ji chceš hrát, na diatoniku nebo chromatiku?
Hned úvodem uvedu, že na diatoniku se budeš hodně trápit s nejistým výsledkem, na chomatiku si ji zahraješ mnohem pohodlněji.
Pokud ovládáš noty, tak nejlepší zdroj najdeš na hudba.hradiste.cz., kde je uveden kompletní text této písně i s akordy. V případě, že noty neznáš, vřele doporučuji si najít trochu času a naučit se je,
bude se ti to v budoucnu hodit, u věcí, které sám neznáš nebo si přesně nepamatuješ apod.
Znalostí not se ti otevřou dveře do libovolného zpěvníku s notami.
Budu nyní komentovat uvedený zdroj : hudba.hradiste.cz:
Text je v podstatě správně, pokud nejsi hnidopich a nevadí ti tu a tam přehozený slovosled nebo jednotlivá slovíčka. Nejlépe je porovnat si to z originálního řadového alba /Divné století/, sám Nohavica to může zpívat pokaždé trochu jinak.
Pro foukačkáře je však toto nepodstatná záležitost.
Akordy /harmonie/ - jsou zhruba rovněž správně, lze vést polemiku ohledně složených akordů jako D7/Fis apod., já bych tam na kytaře hrál ty první uvedené /v tomto případě tedy D7/, bohatě by to mělo stačit, aniž bys porušil nějak zásadně výslednou harmonii. Podobné písně jsou založeny většinou na jednoduchých durových a molových akordech, s občas přidanou septimou /H7/.
Melodie – tady je zápis pravděpodobně správně, zdůrazňuji slovíčko pravděpodobně, protože ani z opakovaného poslechu ze stažené MP3 ukázky nelze z intonace přesně některé tóny diferencovat, Nohavica má tady zpěv posazený tak hrozně nízko, že zejména spodní tóny jsou z tohoto pohledu velmi nečitelné a jejich výška obtížně určitelná. Ale v podstatě bych řekl, že snad i ten spodní tón H sedí a je ho možné hrát.
Píseň je typická molová záležitost, tudíž na durovou diatoniku sice hratelná, ale velmi obtížně.
Bez použití overblow, bez ošizení konkrétních tónů je na diatoniku schůdně hratelná v podstatě jen v 1.poloze / C dur harmonika – a moll/, a to ještě s nutným opakovaným stahováním na 3.dírce o 3 půltóny / u C dur harmoniky tón Gis /.
Když to shrnu, je nejlépe hratelná a vhodnější spíše pro chromatickou harmoniku, kde ji můžeš hrát přesně podle zápisu v tónině E moll, ve které ji i Nohavica zpívá, spodní tón H je možno zahrát bendingem spodního C, ale samotný není nijak důležitý, tohle místo lze úspěšně obejít jiným tónem.
Máš-li jen durovou diatoniku a chceš si zahrát s Nohavicou, musíš mít G dur foukačku a hrát v 1.poloze v tónině e moll. Nouzové řešení je hrát jen jakýsi podkres do základní melodie, ale na to tabulaturu nepotřebuješ.
Závěrem ještě otázka, zda o tabulaturu v 1.poloze máš skutečně zájem. Nechceš zkusit si tu písničku napřed sám podle sluchu zafoukat ? Jestli ale o tabulaturu opravdu stojíš, rád ji napíšu.
Opraveno 09.06.2009 13:19:57

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 08.06.2009 19:49:23  
Zdraví Landri,
když Nohavica tak kromě toho o co prosil crow a toho co už tu místní dobré muzikantské duše vyvěsili, bych si přál ještě jednu mou oblíbenou - Sarajevo.
PS: Třeba i kdyby šla píseň o příteli, možná pomůže že originální melodie je od rusáka Vladimira Vysockého.
Velice děkuje Landri

crow
nováček
18 příspěvků
Vloženo 08.10.2007 00:08:03  
Zdravim.
Ma nekdo / mohl by poskytnout navod (tabulatury) na zahrani nekterych pisnicek Jarka Nohavicu? Jako Mikymauz, Podzemni prameny nebo Zitra rano v pet...

Ja osobne se pokusil tu prvni zapsat, ale zatim to mam tak v prvni tretine a nevim jestli to je dobre, precejen jsem novacek.

Dekuju...

crow
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol