Nikdo není online
Nově příchozí:   smroun    zablabla    DOSA  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? Sunny

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 08.07.2009 19:46:51  
Sunny
--------
Tato píseň se stala v diskuzi hodně frekventovanou díky letošnímu HAAF festivalu, na kterém zazněla v podání skupiny Booger.
Píseň napsal v r.1963 zpěvák a skladatel Bobby Hebb a sám ji též nazpíval a nahrál.
Zajímavostí je, že ji složil hned následujícho dne po atentátu na amerického prezidenta Kennedyho.
Od té doby se píseň stala velmi populární a převzali ji do svého repertoáru četní zpěváci, zpěvačky a hudební skupiny. Dnes patří mezi popové standardy.

Napsal jsem tabulaturu podle původní verze nazpívané B.Hebbem a pro srovnání i podle pravděpodobně mnohem známější verze v podání skupiny Boney M. Pro zápis jsem použil 1. polohu, ale skladba je rovněž velmi dobře hratelná i ve 2.nebo 6.poloze, kterou si jistě najdete sami.

Skladba v originále začíná v e moll, po prvních dvou slokách v e moll stoupá o jeden půltón a přechází tedy do f moll, po další sloce fis moll a končí v g moll. Takže pro celou píseň spolu s originálem byste potřebovali celkem 4 harmoniky / ladění G, As, A, B dur /. Chromatikářům by měla stačit v pohodě jedna harmonika.
Při běžném hraní není pochopitelně z praktického hlediska nutno držet se striktně výše uvedených harmonických obměn. Skupina Booger ji například hraje celou v a moll, aniž by tím skladba jakkoliv utrpěla.

Je třeba si všimnout, že jednotlivé sloky se liší počtem slov i slabik, melodii si proto zpěváci podle toho přizpůsobují a všelijak obměňují, k čemuž píseň svým charakterem a harmonickým podkladem přímo vybízí. Pro běžné hraní doporučuji všeobecně známější melodickou verzi od Boney M, kteří ovšem začínají v c moll.

Kapela Booger skladbu pojala podle svého, melodicky i harmonicky, vcelku originálním pojetím s důrazem na soulové vyznění celé skladby. Dá se říci, že všechny zmíněné verze jsou důkazem toho, že jednu skladbu lze interpretovat pokaždé jinak, přinést i něco vlastního, nového, aniž by tím skladba ztratila své kouzlo.
Doporučuji vám také k poslechu např.verzi v podání Elly Fitzgerald, Franka Sinatry nebo Jamese Browna, z nichž je patrno, jak rozdílný přístup vede pokaždé k osobitému a originálnímu výsledku. A pořád je to Sunny.

Ještě malé doplnění - Old sweat mi poslal odkaz na čerstvou videonahrávku na youtube této skladby známé foukačkářky Christelle.
Tato hráčka skladbu hraje na jednu C foukačku pomocí OB techniky ve všech 4 originálních tóninách, tzn. e, f, fis, g moll.
Je patrné, že ne ve všech tóninách se jí hraje zcela svobodně a pohodlně, ale výkon je to určitě úctyhodný a stojí zato se na to podívat a poslechnout.
Odkaz je zde:
http://www.youtube.com/watch?v=Mk1FwrqoHgI
Opraveno 10.07.2009 11:37:03
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol