Nikdo není online
Nově příchozí:   smroun    zablabla    DOSA  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? Johnny Cash

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 21.06.2009 17:24:13  
Hraješ-li s kytaristou, nastanou prakticky dvě možnosti-buď se tóninou přizpůsobí kytarista, takže bude hrát doprovod v takové tónině, která odpovídá ladění tvé harmoniky.
Druhý způsob je horší - ty se přizpůsobíš tóninou podle toho, v jaké tónině to hraje kytarista. Musíš mít tedy harmoniky různých ladění.
Záleží na tom, jak zkušený a zručný je ten kytarista, neboť mnoho hráčů na kytaru se naučí určitou písničku v jedné tónině a takto ji hraje celý život.
Pokud kytarista umí přecházet z jedné tóniny do druhé, hrát prostě v libovolné požadované tónině, máš vyhráno, pak ti bude stačit víceméně jedna jediná harmonika, např. C dur. Zahraje ti pak všechno v C nebo G dur, příp. a moll, e moll apod.
V jaké tónině danou skladbu ten či onen hráč hraje, je špatně položená otázka, každý si hraje v jaké tónině umí, chce nebo potřebuje. Teď nemluvím o originální tónině určité skladby.
Z vlastní zkušenosti vím, že řada trampů a táborákových kytaristů používá většinou 3-4 základní tóniny, z durových C, G, D, F dur, z molových si pak bohatě vystačí s a, e, h, d moll. Takže záleží velmi na okolnostech, na koho narazíš a jak vám to bude ladit. Jo, tím laděním byste měli začít- foukneš mu nejlépe tón e a podle toho si doladí kytaru, aby vám to vzájemně ladilo.
Před každou písní musí být jasně řečeno,v jaké tónině se bude hrát, pak je to už čistě na tom, který z vás se tzv. přizpůsobí tomu druhému.
Čili třeba toho Cashe můžete hrát klidně v a moll nebo e moll, je to úplně jedno.

Jinak zmíněná Žalmanova písnička už v tabulaturách je.
Opraveno 21.06.2009 17:26:21

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 21.06.2009 11:40:34  
Chtěl bych mockrát poděkovat za tabulaturu.... A jak jsem čekal bude to velmi kvalitní nácvik bendingu a hraní "hlubších" dírek což se hodí.... Výhodou je že tuhle písničku znám skrz naskz, takže poznám když se mi bending moc nedaří nebo je nedostačný :D
Scarborough fair na vysoké dírky (7, 8) a Ghost riders in the sky na ty nízké, paráda... (Si tak říkám že na ty nízké by šla i Žalmanova Všech vandráků můza, ale tam mi to nejako pořád hapruje a nesedí, asi potřebuju na bendingu pořád ještě pracovat....)
PS: Trochu teoretická otázka, přesto: Dejme tomu že hraju s člověkem který zpívá písničku v h moll (myslím že jsi říkal že je to ta vyšší varianta písničky) a hraje obvyklý doprovod na kytaru (nevim v jaké tónině, prostě tak jak se písnička většinou hraje, každý zkušenější kytarista to bude vědět :) ), bude k tomu harmonika podle uvedené tabulatury sedět? Vím že je harmonika sólový nástroj který většinou zpěv nahrazuje, ale myslím že je docela možné obé propojit (jen jsem to ještě nezkoušel protože většinou nestíhám klasické tempo). Myslím si, že by bylo lepší v tom případě hrát v C dur (jsou tam hlubší tóny než v D moll), ale pořád se potácím s nedostatkem zkušeností a hudebního vzdělání... Ptám se ale jen teoreticky, vyzkoušet to mohu nejdříve za měsíc na táboře, do té doby chci trénovat...
Landri
Opraveno 21.06.2009 11:54:11

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 21.06.2009 08:27:50  
Samozřejmě je celá písnička hratelná na jednu harmoniku, už jsem to uváděl ve svém příspěvku. Některé takové ukázky /J.Milteau/ jenom vedou mnohdy k matoucím závěrům, že se to na jednu foukačku zahrát nedá. Ty dvě harmoniky použil jen pro efekt.
Tabulaturu celé písně jsem napsal pro jednu C harmoniku. Objeví se brzy i na stránkách, v mailu už ji Old sweat členům asociace asi rozposlal.

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 21.06.2009 00:22:19  
samozrejme že ide záleží len na tom akú tóninu si zvolíš a podľa toho to bude aj obtiažne

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 21.06.2009 00:01:02  
Chápu správně že jde celá hlavní melodie zahrát na C harmoniku elflorde? To by bylo fajn, mohl bych začít zkoušet :D

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 23:29:59  
ide aj celá

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 23:26:36  
Mám na to stejný názor, jen jsem si nebyl jistý jestli o tom mám psát... Škoda, lína huba půlka neštěstí....
Mám z toho až takový pocit, že chtěl ukázat že to jde i na Cčko, ale asi ne celá melodie, tak nevim....

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 20:09:25  
rozmýšľam prečo to spravil. mne to vychádza tak že môžeš dať vibráto na 2 a 4 ťahanú na C harmonike a keď tam z B ide do ako kvázi vibráto nemusí na Cečku ísť do protismeru. čo môže byť výhoda. samotné Ačko dáva aj samo o sebe dosť priestoru na kadejaké ornamenty. takže si C mohol odpustiť

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 20:01:12  
Souhlasím, ale tu druhou - C foukačku si klidně mohl odpustit. Stačilo to zahrát na A foukačku celé - je to vlastně 6.poloha a výsledná tónina je h moll.
Opraveno 20.06.2009 20:01:34

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 19:36:07  
Ten borec ktorý to hrá na dvoch harmonikách C a A je J.J.Milteau a myslím že to urobil skvele nakoľko sa mu tým podarilo využiť unikátnosť diatonickej harmoniky tak že tóny melódie benduje. dáva to tomu výraz osobne sa mi to páči oveľa viac ako čistá prvá poloha napríklad.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 19:19:35  
Jardo, čekal jsem, že mě doplníš. Máš naprostou pravdu, i s těmi akordy a vyhrávkami. Tahle píseň je pro molovou harmoniku jako stvořená, i pro méně zkušeného hráče, zvláště 1.poloha, kde je minimálně bendingu a dobře se hrají i akordy. Než jsem článeček sepsal, také jsem si ji na své Marine band zahrál.

Do svých úvah a článečků však molovou harmoniku moc nezahrnuji z toho důvodu, že předpokládám minimální počet hráčů, kteří na ně hrají a používají je. Ruku na srdce, pokud vezmu originální tóninu, kdo má a hraje na molovku v tónině b nebo f mol pro obě polohy ?
Opraveno 20.06.2009 19:20:24

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 19:01:41  
Krásně napsaný příspěvek s nímž nelze než plně souhlasit.Dovolím si jen malé doplnění,že velmi krásně zní a snadno se hraje tato klasika na odpovídající mollovou harmoniku.Obzvlášť skvěle zní v moll vyhrávky a country-licky běžně používané na durových foukačkách. I tónikový akord se hodí skvěle pro rytmický doprovod.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 17:24:09  
Ghost riders in the sky
-------------------------------
Úvodem citace z wikipedie:
"Ghost Riders in the Sky nebo jen Riders in the Sky je country píseň z roku 1948. Autorem písně je Stan Jones. Píseň se stala velmi populární a dočkala se cover verzí od více než padesáti různých hudebníků.

Píseň vypráví o kovboji, který má vidění stáda pekelných krav s červeně žhnoucíma očima uhánějících po nebi, stádo je pronásledováno duchy zatracených jezdců. Jeden ze zatracených kovboje varuje, že pokud se nezmění, bude odsouzen ke stejnému trestu jako oni – na nekonečných pláních honit věčně ďáblova stáda krav."
Tolik citace z chytrých pramenů. Nyní k Tvým dotazům. Tuto píseň nazpívala tedy v mnoha verzích řada zpěváků, jedním z nich byl i J.Cash.

Z youtube jsem si poslechnul několik verzí s J.Cashem. Ta původní tabulatrura je proto v b mol, protože většinu verzí nazpíval v této /Čajkovského/ tónině. Na youtube je i jedna verze koncertní, kde ji hrál v h moll , pro kytaristy - hrál v A mi s kapodastrem na 2.pražci / a pak že velikáni nepozužívají kapodastr/.
Takže většina verzí s J.Cashem je skutečně v b nebo h moll, což ale není vůbec podstatné. Tóninu si každý zpěvák vybírá podle toho, jak mu polohou sedí k jeho hlasu. Je možno ji hrát v libovolné tónině.
Pro diatonickou foukačku je nejvhodnější poloha 1. a 6., tedy u C foukačky : a moll nebo d moll. Kdo ovládá overblow, konrétně na 5.dírce, lze ji pohodlně hrát i ve 2.poloze v tónině e moll.
Napsal jsem tabulaturu pro obě verze/ 1. i 6.polohu/, posílám ji hned Old sweatovi.
Důležitá poznámka - při pozorném poslechu je zřejmé, že Cash ji zpívá v různých verzích jinak, včetně toho jípíjového refrénu, takže komu se "moje" tóny nebudou líbit, může si libovolně "podle Cashe" zahrát i jné vlastní tóny. Volil jsem tu všeobecně známou a nejpoužívanější variantu melodie verze i refrénu.
6. poloha/d moll/ je o něco snadnější na bending než ta 1. poloha. pro hráče ovládající bending jsou hratelné obě naprosto v pohodě, na jednu harmoniku.
Jakou tedy harmoniku pro hru s originálem?
- pro nahrávku v tónině b moll : Cis / 1.poloha/, As /6.poloha/
-pro nahrávku v tónině h moll : D / 1.poloha/, A /6.poloha/.
U chromatiky - krásně hratelná v orig. tónině b moll jakoby 1.polohou v a moll se zmáčknutým registrem.
Je to krásná píseň, legendární, stojí zato se s ní trochu poprat, Landrimu děkuji za inspirativní počin, všem ostatním přeji krásné foukání s J.Cashem či bez něj.
Opraveno 20.06.2009 19:21:08

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 20.06.2009 15:46:01  
Zdravím,
snad nebude nikomu vadit že otevírám další téma, pojmenoval jsem ho trochu zeširoka, ve skutečnosti mi jde o jednu konkrétní skladbu – Ghost riders in the sky. Už ji zde v hitparádě nahrál Crazy, ale na chromatiku. Já jsem jakousi tabulaturu našel zde:

http://www.harptabs.com/song.php?ID=7092

Písnička je dělaná na Bb harmoniku, ale chtěl bych se zeptat jestli nejde zahrát na Gčko (případně Cčko)... Na obtížnosti nezáleží, všecko jednou přijde tréninkem, ale jestli to jde a bude alespoň znít, a jestli by byla možná časem i tabulatura....
ale podle výše zmíněné tabulatury to myslim nejde (porovnával jsem to s kvartkvintovým kruhem a trochu i s tóny jež jde na dané harmoniky hrát a s tím, jaké tóny mají být hrané podle tabulatury, bohužel moje znalost hudební teorie je nulová tak nevim jestli na to jdu správně).

http://www.youtube.com/watch?v=0roTvTwEBmI

zde to ale komusi jde na Gčko, ale když jsem to zkoušel podle sluchu na svou blues harpku tak se mi moc nedařilo, ty vysoké dírky se mi moc nedaří ucpávat což je těžká neřest...

http://www.youtube.com/watch?v=JTsBN0AkqqY

zde zas jiný šikula používá rovnou 2 harmoniky, A a C....Je to trchu těžkopádné, ale zní to taky dobře. Mám ale pocit, že se tam vyskytuje overblow u obou harmonik na první dírce... ale je to jen můj pocit, ale asi by to znamenalo nutnost "nastavení" harmoniky.... (zdravím elflorda pokud to náhodou čte).....
Zajímalo by mě, jestli není ještě nějaká jiná možnost, protože jsem trochu skeptický k využitelnosti ladění Bb a opravdu nechci zacházet k nějakým méně častým laděním (původně jsem chtěl C, G, A, D, možná E a bylo by toho až až... :) ). Případně bych chtěl moc poprosit o tabulaturu pro ty kdo to s notami ještě neumí, i když za asi 14 dní bych snad mohl mít první hodinu...
PS: V hitparádě jsem si přečetl (chápu-li to správně) že je písnička v tónině Gis, ale opravdu nevím jaká je to tónina ani na jakou harmoniku by se dala zahrát... Zde jsem to nenašel, ale třeba nejsem dost dobrý hledač....
Děkuju za odpovědi
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol