Nikdo není online
Nově příchozí:   smroun    zablabla    DOSA  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? akordy

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 20:53:41  
Novohradečák :
Ty akordy jsi opsal odkud nebo jsi na ně přišel sám ?
Ptám se proto, protože je máš velmi podivně rozložené, řekl bych, že to nesedí téměř vůbec.
Zkus si je opsat z nějaké hodnověrného pramene, např. ve zpěvníku Já písnička(zelený) jsou uvedeny korektně ( mám teď na mysli Niagaru, ostatní jsem nekontroloval).
Za další, zabývat se u harmoniky akordy, když je současně hraješ na kytaru, je holý nesmysl. Harmonika sama o sobě je pro akordové hraní ne zrovna ideální nástroj, protože se na ní dají hrát jen základní akordy a hlavně na ní nelze kombinovat durové a mollové akordy, pokud nehraješ současně na více harmonik. Dá se hrát omezeně akordický doprovod, ale jen ve vhodných písničkách a na určitých místech, čili velmi zřídka a omezeně.
Hrát stále jen akordy, to by nikoho nebavilo dlouho poslouchat.

Diatonická foukačka je velmi, velmi intuitivní nástroj, kde opravdu záleží víc na tom, kolik toho člověk odehraje bez jakýchkoliv pomůcek jako jsou noty, tabulatury atd., než se zabývat teorií stupnic, akordů, z jakých tónů jsou složené apod. Takto by tě to po času zcela jistě přestalo bavit.
Je potřeba se zaměřit zejména na vlastní hraní jako takové, a hlavně neustále zkoušet a poslouchat. Samozřejmě je dobré si o tom něco přečíst, zejména o 1.a 2.poloze, ostatně zde je na stránkách je materiálu dost a dost.
Jdeš na to hodně nadšeně a s velkým úsilím, což je jistě dobré, ale nezapomínej na to, že hodina praxe vydá za několik dní úporné teorie, která tě vlastnímu hraní nenaučí. Foukačkáři jsou v převážné většině de facto hudební laici, kteří o hudební nauce, teorii stupnic, harmonii, kontrapunktu a podobných věcech nemají mnohdy ani ponětí a hrají skvěle.
Přeji ti , aby ti nadšení a radost z foukačky vydržela co nejdéle.
Opraveno 13.01.2011 20:55:56

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 19:16:44  
Tak mi to dneska nedalo,jak jste mi byli ochotní pomoc,už jsem kontaktoval Harpplayer,který mi nabídnul pomocnou ruku v osobní konzultaci.Aby každý věděl o co mi šlo,přikládám jako příklad:
Niagara akordy na kytaru a harmonikové tabulatury,kde jsme převedl harmonikové tabulatury na harmonikové akordy.
Bohužel se chci naučit pro mě jednoduché a pomalé písničky Niagára,Červená řeka(Pod tou skálou),Chajda malá hrat na kytaru a doplnit s harmonikou.
Tak i o ostaních jednoduchých písniček,pokud to bude možné.
Bohužel mám ladění G,které pro Niagáru není vhodné.Ale kdo má ladění D,které by mělo být to pravé (nebo ladění C) může vyzkoušet.
Alespoň budete moci posoudit,jestli mám hudební " hluch".
Všechu tu diskuzi jsme nedokázal hned na poprvé vysvětlit.

Teď už budu pilně cvičit,abych se mohl setkat s Harpplayerem.

P.S. Díky všem ,kteří mi poradil a věnovali svůj čas.


Niagara akordy na kytaru a harmonikové tabulatury
DOWNLOAD-stáhnout
www.uloz.to/7387424/niagara-akordy-a-tabu latury-pdf

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 12:06:20  
Už mi to taky došlo:-)

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 08:59:10  
Jardo, Novohradečák jen opravil svůj předchozí příspěvek (překlepy) a ono se to zobrazí vždycky jako nový příspěvek.
Jinak debata okolo způsobu hraní Novohradečáka je velmi zajímavá. Přišel jako úplný laik (a dle jeho vlastních slov i hudební nevzdělanec) s nápadem hrát na foukačku hned v akordech, jako když hraje na kytaru, což je úplně jiný přístup k věci než u ostatních, kteří začínají vždy melodií. Neměl zřejmě naposloucháno nic z harmonikových skladeb, neznal způsoby použití foukačky a přistoupil k tomu jako polovzdělaný kytarista. Je to velmi originální, a třeba to není až tak úplně špatně. Stejně se ale časem dopracuje i k ostatním technikám. A ta nedorozumnění skutečně vznikla tím, že nezná hudební terminologii a neuměl přesně vysvětlit, o co mu jde. Tak ať Ti Novohradečáku nadšení a píle vydrží!
P.S.: V diskuzi jsou skutečně jen specifické problémy, které začátečníka matou. Zkus naklikat vlevo Články-Technika hraní a vezmi to odspoda. Najdeš tam všechny věci, které jsi tady chtěl vysvětlit :))
Opraveno 13.01.2011 09:03:52

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 07:20:20  
...to je divný,nevidím tu nový příspěvek od Novohradečáka,přestože je avizován v hlavičce tématu "Akordy" dnes v půl sedmé???

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 01:32:00  
Mimochodem dokážeš posoudit jak jsi na tom s hudebním sluchem?Jsou i hráči,kteří ho nemají a přesto hrají.Sice strojově,nebo podle not,ale mají ze sebe radost a přináší jim to osobní uspokojení.Pokud s tím nejdou do televize a neničí vkus dětem,nemám nic proti tomu.
Jen si myslím,že je velmi důležité to umět správně posoudit.Každý sám u sebe.Podle toho potom pokračovat a kdo ví,časem se u některých dříve "neslyšících" zlepší i tento smysl(zažil jsem takový případ)...a pak to má všechno smysl.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.01.2011 01:21:28  
Je to fajn,že jsi do toho tak zapálený Novohradečáku.To je nejlepší motivace.Jen si myslím,že na to jdeš moc vědecky a málo smyslově.Tím myslím,že jakékoli studie nenahradí přirozenou muzikálnost a nezbytný tzv.hudební sluch(pozor,nemyslím absolutní sluch),tolik potřebný dar přírody pro úspěšné zvládnutí nástroje,zvláště pak foukačky,která oproti ostatním nástrojům neposkytuje víceméně jinou(zrakovou,hmatovou) kontrolu než sluch.Použití ladičky je dobrá orientační pomůcka,ale při hře absolutně nepoužitelná.

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 16:54:47  
Akordy na kytaru a tóny

tabulka durových akordů
img24.eu/v.php?file=x05i3wbb.jpg


tabulka molových akordů
img24.eu/v.php?file=9lo0zu1z.jpg


Možná se to bude někomu hodit.Mě to ted pomohlo abych pochopil,že akord se skládá z tónů,která pak potřebuji k určení tónu na harmonice.


Opraveno 13.01.2011 06:17:42

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 16:24:19  

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/92011/virtual/www/domains/haaf.cz/kforum.php on line 621
Harmonika ladění C název harmoniky RJH O24C

Podle ladičky na internetových stránkách jsme si zkusil rozložení tónů


Ladička
www.seventhstring.com/tuner/tuner.html

Tabulka s tóny (klikni na slovo obrázek)


1 dírka G/D až 12 dírka E/B
Zakryl jsme si vždy dvojici otovrů.
Jinak má harmonika 24 dírek nahoře a 24 dírek dole,aby to někoho nepletlo.
Opraveno 12.01.2011 16:28:47

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 16:19:14  

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/92011/virtual/www/domains/haaf.cz/kforum.php on line 621
Děkuji ted je mi to zcela jásné,jak je to s pojmy : akordy versus tóny na harmonice,díky za popis.Jak jsme psal do lidušky jsme nechodil a noty neznám,Učil jsme se na kytaru hrát podle akordů písničky,co se tak hrají táboráku,lidovky,sprostonárodní zkrátka pro pobavení.
Teoretick jsem to pochopil.V přepřechodím příspěvku jsem vložil na odkaz tabulku,kde jsou vyznačeny akordy pro harmoniku ladění G.
Tady je: stačí kliknout na slovo obrázek

Doufám,že je to k správně.
Opraveno 12.01.2011 16:20:05

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 14:22:07  
To, co napsal Bigear je přece naprosto logické. Jestliže na kytaru hraješ G dur akord, tj. tóny G,H,D, nemůžeš k nim hrát na foukačku akord C dur, tj. tóny C,E,G, protože by to neladilo.
Můžeš ale na C ladění foukačky zahrát G dur akord a to tak, že ho zahraješ nádechem.
Dalším základním akordem v tónině G dur je subdominanta, již výše popsaný akord C dur. Ten zahraješ na C ladění výdechem.
Posledním v trojici základních akordů tóniny G dur je dominanta, D dur (D,Fis,A). Vhodné řazení tónů pro tenhle akord na C ladění nenajdeš, proto to musíš suplovat zahráním jednotlivých tónů D nebo A ( fis na harmonice C nenajdeš a bending, předpokládám, neumíš). Pokud chceš zahrát celá D dur akord, musíš si na to vzít D dur harmoniku a zahrát jej stejným způsobem jako již zmíněný C dur na "céčku", nebo G dur harmoniku a zahrát jej podobně jako jsi hrál G dur na ladění C. Na tohle plně akordické hraní užale musíš mít v ruce 2 harmoniky a jejich střídání vyžaduje trochu cviku. Polopatičtěji to už vysvětlit neumím.

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 13:14:48  
Arogance ? Nehledám dvojsmysly ve slovech a rozepisování k vyjadřování,jak si to kdo vysvětlil nebo co kdo napsal a jak se koho co dotklo.To je jako jedna paní povídala.
Na warezforech na to jsou "ss"- soukromé zprávy.

Potřeboval jsem poradit kombonaci hry na kytaru a harmoniku - kde mi BIGEAR poradil : "Tomu třetímu závěru moc nerozumím.Jen jedno je jisté.Pokud hraješ na kytaru tóniku G a na foukačku k tomu C,v drtivé většině případů je to špatně"
Je to asi osmý příspěvěk níže.

Kdo nic něděla,nic nezkazí.Kdo se ptá,se dozví.
Od toho toto forum,přeci je ?!?
Jinak bych chodil každý ,kdo chce hrát do "lidušky"
a nenavštěvoal by HAFF.

Díky Bigear a Jaromír.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 12.01.2011 07:16:11  
Proč ta arogance? Rady ohledně akordického hraní jsi dostal a to hned několikrát. Nevím, co bys chtěl víc. A že jsi napsal pitomost v tom smyslu, že C dur harmonika nelze použít pro hraní v G dur, pozná na tomhle fóru 90% jeho účastníků. Jen jsem nechtěl, abys mystifikoval jiné "začátečníky". Nota bene, psal jsi, že to máš ověřené a vyzkoušené. Já zas mám třicetiletou praxí ověřené, že na "Céčko" se v G dur hraje naprosto běžně. Proto ono doporučení, abys víc hrál, než uděláš jakýkoli definitivní závěr. Jenže některými slepými uličkami se člověk musí zřejmě prokousat sám, protože " komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci..."
Opraveno 12.01.2011 07:56:01

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 11.01.2011 20:00:41  
Díky za rady a pomoc,moc mi to pomohlo.Nečekal jsme že budete tak rychle regovat a poradíte mi.V článcích je mnoho důležitých informací,ale hodně obecných nebo teoretických.Pro vás "profíky" je to možná vše automatické,ale já jsme začátečník-hudební samouk,tak jsem potřeboal pomoc s konkrétním problémem a dotazem.V ladění C a akordům G atd. jsem popletl (dojmy s pojmy).

Diskuze ve forech jsou myslím vždy pro řešení individuálního problému.Samozřejmě,že jsem si pročetl skoro vše,skoro týden jsme po večerch nedělal nic jiného.
Rada : měl bych více hrát než spekulovat !!!
Pozn.když nevím nejdříve jak - tak jak mám hrát-cvičit ???

Závěrem: koupil jsem Foukací harmonika pro začátečníky HARMONIKA 24 RJH 024C ladění "C" 24tónů za 120 Kč

a jde mi to samo,našel jsem se v hraní na tuto harmoniku a pochopil podle" zvuku"

ladění-určení tónů,kde je jaký jsem si odvodil sám pdoel ladičky na


www.seventhstring.com/tuner/tuner.html
1 dírka G/D až 12 dírka E/B

Jdu cvičit a rád si zase něco přečtu.moc jste mi pohomli a ještě jednou "Velký dík ! "

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 11.01.2011 15:30:35  
Tak jest!

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 11.01.2011 07:03:44  
Novohradečák: To, co píšeš, je s prominutím pitomost. Harmonika v ladění C je přímo předurčena pro hraní v ladění G, ale v tzv. 2. poloze (cross), tzn. základní tón nebo akord hraješ nádechem. Subdominantu (C) zahraješ výdechem. Dominantu buď doplníš pouze samotným tónem D, pokud máš harmoniku v držáku, nebo si na to musíš vzít harmoniku v ladění D, případně G, to v případě, že chceš hrát plně akordický doprovod, ale v tom případě pouze z ruky. Co se týká standardní tremolovky, nemáš k dispozici větší tónový rozsah, jen ty tóny máš zdvojené - stačí si přečíst článek o tremolových harmonikách. Rovněž mám pocit, že bys měl nejprve více hrát a cvičit techniku a teprve potom dělat nějaké závěry. Myslím, že 90% záležitostí kolem foukací harmoniky je zde již popsáno, stačí hledat.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.01.2011 15:16:54  
Pokud chceš používat foukačku jen jako doplněk ke kytaře a sám hraješ na tu kytaru a zpíváš,můžeš použít prakticky jakoukoli harmoniku,která se ti vejde do držáku-hrazdičky.Otázkou je,jak dlouho si s tím vystačíš.To už záleží jen na tobě.Můžeš zkusit i tremollo i chromatiku.Podle mne je stejně nejlepší mít sadu bluesovek v dur a vyměňovat je podle potřeby a známého klíče .Ten najdeš tady na stránkách i s návodem pro jakou polohu a tóninu vybrat správnou foukačku.
Hlavně moc nešpekuluj a hodně hraj.To je vždy to nejlepší.
Zdar a trpělivost!

eh, nikdo

18 příspěvků
Vloženo 09.01.2011 21:46:56  
Děkuji za odpovědi,
ke hraní písniček na kytaru G,D,C
není vhodná harmonika ladění C ,to jsem měl možnost vyzkoušet.

Z vaších zkušeností :
Není jednodušší proto jako doprovod používat třeba harmoniku ?

STAGG Tremolo foukací harmonika BJH-T32(16 otvorů)

Příklad rozložení tónů u harmoniky 20 otvorú C : velké písmeno ( G ) je výdech, malé ( g ) nádech -
C d, E g, G h, C d, E f, G a, h C, d E, f G, a C.

Myslím,tím že je větší možnost tonů
nebo bo se to jen zdá,jako pro obarvení písniček k kytaře.
Nebo laicky,čím víc dírek tím složitější?

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 09.01.2011 18:17:00  
Akordy, které jsi jmenoval, obsahují následující tóny
Toninka G dur - G, H, D
Dominata D dur - D, Fis, A
Subdominanta C dur - C, E, G
Dominatní sepatkord D7 - D, Fis, A, C
Vzhledem k tomu, že v doprovodech, zejména v plochách se používají jako nosné tóny z konkrétního akordu, musíš zahrát některý z uvedených, tak, jak uváděl Bigear. Podle toho v jaké poloze budeš hrát, si musíš zvolit odpovídající ladění.

Pokud jsi Hradečák, doporučuji harmoniky nakupovat buď u Kunta nebo v přímo v 3D Music. Mají kompletní výběr ladění např. HOPE 10, což je harmonika pro tvoje začátky ideální a za rozumnou cenu. U Kunta navíc mají základní typy a ladění od Hohnera, v 3D Music zase kompletní sortiment Tombo (jak by taky ne, když jsou výhradní dovozci).

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 09.01.2011 16:01:42  
Ahoj,na první část otázky odpovídám ano,jedná li se o tu Niagaru.
Druhá otázka je na Tobě.Buď si dokoupíš harmoniky a přidáš pár dalších songú v odp.tóninách a nebo se naučíš ty dvě v G a budeš hrát všechno v G a na foukačku jen připrdávat v 1.poloze (ála Dylan)
Tomu třetímu závěru moc nerozumím.Jen jedno je jisté.Pokud hraješ na kytaru tóniku G a na foukačku k tomu C,v drtivé většině případů je to špatně:-)
Zdar a sílu!
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol