Nikdo není online
Nově příchozí:   smroun    zablabla    DOSA  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? Den se v růži skryl -Tenkrát n

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 06.10.2008 19:55:21  
Tabulatura už je díky Osw. na světě, a jelikož jsem byl upozorněn na nejasnosti kolem zápisu, chtěl bych tímto uvést věci na pravou míru.

Číslička v závorkách jsou navržené alternativní hratelné tóny místo oněch obtížných overtónů. Nejsou vůbec závazné, dle libosti se dají hrát i jiné tóny, které se budou hodit do použité harmonie a nevytvoří nechtěnou disonanci. Tóny, které jsem uvedl já, jsou podle mého takové, které tu melodii "pokazí" co možná nejméně. Musel jsem je nadepsat a uvést v závorce nad ty overtóny, kam jinam ?
Oba použité overtóny mají pak standartní podobu :
+6! - overblow na 6.dírce
-7! - overdraw na 7.dírce

Jinak ještě pro zajímavost uvádím, že Věra Špinarová
zpívá v As dur, originální melodie z filmu je pak /alespoň v úvodní scéně s C.Cardinalovou/ posazená do tóniny D dur.
Kdo by si chtěl zahrát společně s V.Špinarovou, je nutná hamonika v As dur ladění, u něhož naštěstí oba overtóny jdou rovněž zahrát / alespoň na Hohner sp.20/.
Jinak pro majitele C foukačky lze přeladit celou píseň
/ např.prog. Audocity/ o 4 půltóny nahoru do C dur, ovšem tady se již ta transpozice poněkud podepíše na hlasu Věrušky, která takto začne zpívat trochu jako skřítek. Nicméně pro výukové účely je to ideální řešení.
Tomuto geniálnímu filmu a hudby v něm je letos právě kulatých 40 let, vznikl v roce 1968, takže v onom pro nás tak tragickém roce nebylo jen všechno špatně.


Opraveno 06.10.2008 19:57:42

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 05.10.2008 20:14:11  
Tuto píseň jsem chtěl napsat už dříve, ale nějak jsem se k ní nedostal. Ta debata kolem ní zde v diskuzi mě zdravě nakopla,tak jsem to sem napsal. Někdy to chce i odvahu si určitou věc vyzkoušet, zda je to vůbec hratelné, u takové nádherně klenuté a katedrálově vystavěné melodie má člověk zpravidla respekt, jestli věechny ty tóny se tam vůbec na harmonice poskládají.
Nakonec to vyšlo, ale neobejde se to bez těch overtónů. Jinak ten refrén lze eventuálně celý posadit i oktávu níže / od e na 2/ , pak ty OT tam nebudou. Je to sice proti té první sloce o oktávu níž, ale hratelné v této podobě určitě také. Tuto variantu v tabulatuře nenajdete, věřím, že každý si ji tam může najít i sám. Pochopítelnější to bude, až se objeví tabulatura, Old sweat má asi nějakou pauzičku, takže mějte, prosím, strpení.
Opraveno 06.10.2008 06:54:14
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol