Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Ferry
Nově příchozí:   Dachius    Jajda    Deni0202  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Čištění - opravy - úpravy Vymezení hlásků

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 26.07.2010 16:26:40  

Warning: getimagesize(http://www.seydel1847.de/epages/Seydel.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Seydel/Products/900100) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/92011/virtual/www/domains/haaf.cz/kforum.php on line 620

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/92011/virtual/www/domains/haaf.cz/kforum.php on line 621
Ještě jedna vychytávka, tentokrát od Seydela - kleště na vyjmutí poškozeného hlásku.
a tady to maká v praxi.
http://www.youtube.com/watch?v=UvkyK5OWSx8
Viděl jsem to u Seydela ve fabrice a maká to jedna báseň. Jen těch 40 euro je za to dost. V každý slušný dílně e to dá při trošce šikovnosti udělat z malejch plochejch kleští.
Opraveno 26.07.2010 22:41:02

Pepe.killer
nováček
29 příspěvků
Vloženo 26.07.2010 10:37:14  
Jojo tyhlety nástroje mám v Harmonica Service Setu od Hohnera. Stojí asi 1000 u Klimenta na Jungmaňáku. Je to super set.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 26.07.2010 10:30:12  
Tohle téma je delší dobu mrtvý, tak se to pokusím trochu oživit. Následující video sice ukazuje výměnu hlásku, ale cca v poslední minutě je tam vidět naprosto super nástroj na vymezení úhlu hlásku. Už žádné cigaretové papírky a ďoubání do hlásku různejma štěrchátkama. Tohle je naprosto bezkonkurenční!
http://www.youtube.com/watch?v=2JLvQpU8T28

Láďa
uživatel
118 příspěvků
Vloženo 23.08.2007 20:49:52  
Jenom jestli to nebyl chlupatej.

Lerak vydra
harp
162 příspěvků
Vloženo 10.08.2007 17:24:23  
Z pohledu San Josého musela vyzařovat opravdu ukrutná hrůza.Stalo se mi totéž v obchodě ,kde si často harmoniky objednávám,že jsem dorazil a kdosi přede mnou vracel tři Lee Oskary v laděních,která také dost často používám.I přes výraznou slevu,která byla reklamujícímu nabídnuta,harmoniky vrátil.Já je bez paragonu s 50% slevou vzal.Ten člověk měl zřejmě doma psy či kočky,prostě to po rozebrání bylo samej chlup.(:-)))

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 08.08.2007 22:49:25  
Nedávno jsem si taky pořídil chromatiku, a hned v obchodě mi jeden plátek drnčel. Divně jsem se podíval na prodavače, který mi okamžitě nabídl slevu asi 300Kč, jelikož chromatiku měli jen jedinou. Doma jsem ji rozdělal, odstranil otřep z plátku a od té doby je všechno v pořádku.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 01.05.2006 17:41:00  
Míro, když plátek drnčí, škrtá někde o bok slotu. V uvedených příspěvcích máš několik postupů, jak to odstranit. Záleží na Tobě, který vybereš.

Mira
nováček
4 příspěvky
Vloženo 30.04.2006 09:40:00  
mam dotaz koupil mi muj bracha chromatiku a mi se zda že mi občas drnci platek comam udelat diky mira

zubrik
nováček
31 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 16:44:00  
Mno taky se pridam do diskuze i kdyz uz asi s krizkem po funuse.
Pokud jde o drahou chromatiku, tak bych radeji volil bezpecnou cestu s papirkem. Pokud je jeste v zaruce sveril bych to prodejci. Celkem nedavno se mi podarilo na jedny levny cine hlasek zkurvit a to jsem to uz delal predtim nescetnekrat.
Rekl bych ze pravda je nekde uprosterd je rozhodne dobre byt velmi opatrny, ale nesouhlasim s tim, ze na 100% to jinak nez papirkem musi skoncit poskozenim.

eh, nikdo

2 příspěvky
Vloženo 07.04.2006 14:58:00  
Tak teď jsem z toho jelen... :)) Přemejšlím, jestli zkusím planžetu, nebo cigareťák... A nebo to někomu svěřit do odborné péče? Přece jen by tý chromatiky byla škoda, stála hodně. ALe děkuju za zasvěcený rady, jsem rád, že tu tahle diskuse je. Stránky jsou super!

Lup

224 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 11:19:00  
No Harpe. V tom máš naprostou pravdu, ale ani ve firmě se zlomit nesmí.
Nemluvíme o tom, jak je to ve firmě a doma...
A já to beru podle své zkušenosti právě ještě z dob zmiňované Delicie. Kdxyž jsem tam nastoupil, tak jsem se zavřel v kabince a ladil. Když některý hlásek neseděl kde měl, tak jsem ho musel poopravit a vrátit tam, kde má být. Ikdyž to byla chyba a práce lidí, co nýtovali. Já jsem nemohl běhat za nima s každým hláskem. Měl jsem nějakou normu, kterou bych potom asi těžko plnil. Musel jsem si ho tím pásdem opravit sám. A to tak, že od prvního hlásku, jsem to dělal já - planžetou a nikdy se mi nestalo, že bych hlásek zničil. Ani poprvé. Stačí prostě jenom troška šikovnosti.
Ať na firmě, nebo doma. Zlomit se nesmí a jestli je dotyčnej tak šikovnej, že si opraví otřep, aniž by vzal za hlásek moc a zlámal ho, tak zvládne i tohle. Ale jak jsem už předtím psal. Tvoje metoda je také možná, jen mi přijde zbytečně zdlouhavá...
Jestli mi i na tohle budeš mít potřebu oponovat, tak se vzdávám debaty, bo asi není možná. Máš tím pádem asi svůj názor a jiný nejsi ochoten akceptovat.
Hoj - Lup

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 11:04:00  
Nechci se hádat, jenom si myslím, že v profesionální firmě, když se snad jazýček zlomí, sáhneš do pytle a nanýtuješ jiný. Když se ti to stane doma, sáhneš do šrajtofle a pokud nenarazíš na dno, půješ si koupit novou harmoniku nebo aspoň desky, pokud jsou ke koupi. Profesionální postupy bohužel občas nelze aplikovat v amatérských podmínkách. Vy, Lup i Max, jste ostřílení borci, kteří vědí, jak planžetou z boku zatlačit, ale kdo to zkusí poprvé, skoro jistě jazýček zlomí. Ale jak říkám, každý na to může jít jinak, je to o tom, zkusit to. Postupy různé, cíl jediný.

Lup

224 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 10:46:00  
Maxi...
Já každoipádně nezatracuju Harpovo nápad s papírkem. Bezpečnost je fajn, ale ono by to asi fakt nešlo, kdyby měly pracovnice v Hohnerovi všechno rovnat tímto způsobem. Jeden hlásek je možno, ale během 8 hodin, jich upravovat tisíce...
To už asi ne. Já Harpovu metodu nikdy nezkoušel, tak nemůžu soudit, ale tu moji mám ozkoušenou ještě z práce v Delicii a vím, že funguje. S trochou opatrnosti to zvládne i amatér, který se lazením a opravováním foukaček neživí ...
Ahojky - Lup

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 10:39:00  
Tedy myslím tím souhlas s Lupem... :))

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 10:37:00  
Souhlas, my nekuřáci (kteří nemáme cigaretové papírky) jazýček rovnáme opatrně (naplocho) planžetou (vyhovuje i žiletka) - tlakem z boku se dá jazýček pootočit. Zatím jsem neměl problém...

Lup

224 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 10:00:00  
Nesouhlasím s tebou Harpe. Viz: ...je tam téměř 100% jistota poškození (zlomení) jazýčku...
Ve firmě Hohner se běžně používá planžetka, kterou se nakřivo nanýtovaný hlásek srovná. Dovedeš si představit, jak by to asi dělali, kdyby měli používat cigaretové papírky? To by sis asi moc na foukačku od Hohnera nezahrál, protože by jich vyrobili tak málo, že by prostě nebyly.
Hlásek je na plechu nanýtován, to ano. Ale je nanýtován tak lehko, že se s ním (s trochou šikovnosti) dá otočit. Jenom musí člověk trochu opatrně. Ale když použiju tvá slova: je tam téměř 100% jistota, že pokud nejsi uplně levej na obě ruce, tak s hláskem nic neuděláš kromě toho, že ho dáš do té správné polohy.
Ahoj Lup

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 07.04.2006 08:27:00  
V případě, že ti foukačka drnčí, není to vzdáleností jazýčku od slotu, ale tím, že jazýček lehce škrtá o hranu slotu. Tahle oprava není příliš jednoduchá a pokud je to nová harmonika, do které jsi zjevně nijak nezasahoval, je to důvod k oprávněné reklamaci.
Pro případnou opravu je nutno vymontovat jazýčkovou desku a podívat se proti světlu, jak příslušný jazýček sedí proti slotu. Pravděpodobně zjistíš,že jazýček má někde otřep (např. po ladění) - to je ten lepší případ. Pak stačí jazýček podložit planžetou stejně jako při ladění a brouskem nebo pilníčkem srazit onen otřep a následně překontrolovat ladění, případně doladit. Můžeš ale rovněž zjistit, že je jazýček nakřivo - horší varianta. Pod jazýček je třeba po celé délce podvléknout cigaretový papír nebo alobal, ohnout jej tak, aby oba jeho konce byly na straně větší mezery a následným opatrným tahem se snažit jazýček dostat do optimální polohy. Pravděpodobně to nepůjde napoprvé a papír (alobal) se přetrhne. Postup je třeba několikrát opakovat, chce to trpělivost. Je lepší, když se několikrát přetrhne papír, než když zlomíš jazýček. Nedoporučuji se do boku jazýčku opírat šroubovákem nebo volit jiná víceméně rasantní řešení, protože je tam téměř 100% jistota poškození (zlomení) jazýčku.
Vymezení mezery mezi jazýčkem a slotem, tzv. gaping, se používá v případě, že harmonika na některém kanále je jakoby neznělá - dušná nebo se tón ztratí při intenzívnějším zahrání - jakoby se zalkne. V prvním případě je třeba mezeru zmenšit, ve druhém zvětšit. Provádí se to různými "štěrchátky", např. dřevěnou třískou, malým šroubováčkem, jehlou apod. Je nutno opatrně tlačit na jazýček cca ve 2/3 jeho délky od místa upevnění ve směru požadovaného odchýlení a velmi lehce překonávat jeho mez pružnosti. Opět se vyplatí nepospíchat a trpělivě a několikanásobně na jazýček působit. Jakékoli násilí skončí s jistotou zlomením jazýčku.
Oba zásahy vyžadují jistou praxi, je dobré si to nejdřív vyzkoušet na nějakém vraku.
Upozorňuji, že je to pouze moje zkušenost, možná na to někdo jde jinak.

Formis
nováček
17 příspěvků
Vloženo 15.02.2006 19:24:00  
Už jsem myslel harpe, že máš patent na vymezení vůle. To, že se dá plíšek ohýbat, chápu

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 15.02.2006 14:05:00  
To víš, že jde. Tedypředpokládám, že chceš říci, že jazýček je příliš odkloněn od desky.Jednoduše vezmeš něco tenkýho - malý šrobovák nebo nějaký štěrchátko z1 mm překližky a CITLIVĚ jazýček zamáčkneš zpět do slotu. Je lépecitlivě a několikrát opakovat, než to tam napoprvé narvat. To většinouskončí špatně. Mez pružnosti jazýčku se musí překračovat jen o málo acitlivě. Pokud vydržíš do HT, naučím tě to. Pokud je ale po obvodu slotpříliš velký, což často bývá u čínských a korejských harmonik, jenejlepší použít harmoniku jako stěžejní předmět pro hru "Kdo dáldohodí".

Formis
nováček
17 příspěvků
Vloženo 15.02.2006 13:23:00  
ok, a jde něco dělat, pokud je vůle mezi plíškem a otvorem na desce velká, jak říkáš - je dušná?
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol