Nikdo není online
Nově příchozí:   smroun    zablabla    DOSA  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Jak zahrát / kde sehnat? Jarek Nohavica

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 17.06.2009 21:07:39  
Připravil jsem ještě tabulatury dvou známých písniček J.Nohavicy, pošlu je co nevidět sweatovi, aby je sem dodal.

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 19:21:38  
Tak, tak....
nakonec jsem objevil i hromadný e-mail, a opravdu bych mu dal velkou část viny, ale pravdou je že nemám přehled kolik lidí z těch registrovaných je opravdu aktivních. Minimálně v diskuzích jež sleduji by mi stačili mé prsty, maximálně ještě další člověk navíc abych napočítal lidi jež se jich zúčastnili.
Přes 100 lidí je opravdu hodně, každopádně ten e-mail je sám o sobě dobrý nápad, ale nemělo by se to přehánět, jinak bych si musel udělat zvláštní schránku speciálně pro HAAF. :)
Landri
PS: Začínáme se od našeho tématu pomalu odsouvat, což?

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 17:07:00  
Ale i tak, ne každý, kdo uvidí mail z haafu : Tabulatura-Sarajevo si ten odkaz automaticky otevře. Je možné ten mail ihned smazat, aniž by se musel otevírat. Jsem přesvědčen, že ten, kdo na to kliknul, na tu tabualturu byl zvědav nebo si ji chtěl prostě stáhnout. Možná bude příčina i v té naší košaté diskuzi kolem celé písně.

Vzhledem k tomu, že o Nohavicu je takový zájem, určitě časem přidám nějaké další písničky.
Jak však správně Landri poznamenal, ne každá Nohavicova píseň je vhodná pro foukačku.
Opraveno 11.06.2009 17:07:34

Old sweat
superharp
590 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 16:51:30  
Já si myslím, že příčina bude v tom hromadném mailu, který jsem vlastně prvně vyzkoušel. Je to jedna z funkcí při přidávání tabulatur do databáze a byl jsem zvědav, jak to funguje. Když si představím, že ten mail obdrželo kolem 900 registrovaných na tomto webu a každý se k té tabulatuře dostane rovnou odkazem z e-mailu, tak se ani nedivím. :-)))

Dříve jsem to nepoužíval, protože jsem přidával najednou třeba 20 tabulatur. Kdyby každý HAAFan dostal avízo za každou tabulaturou, to by mě brzy někdo poslal do příslušných míst.

PS. Koneckonců, význam hromadného mailu si můžeme vyzkoušet na dalších nových tabulaturách.
Opraveno 23.06.2009 19:26:54

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 16:40:39  
Takovéto číslo už opravdu něco naznačuje, totiž že Nohavica se těší velké popularitě i mezi foukačkáři a na to, jak velký je jeho repertoár zde není příliš mnoho tabulatur... Možná kdyby Petkon chtěl zpracovat ještě něco...
Nebo kdokoliv kdo se vyzná v Nohavicově tvorbě... Popravdě si ale teď nevybavuju žádnou písničku která by mohla dobře znít na foukačku. Možná se na to soustředím a pár jich třeba i zkusím sám..

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 16:34:17  
Páni, Sarajevo v podstatě za necelý den dosud :
130 x staženo!! Nohavica trhá rekordy.

Landri : to určitě zvládneš, i tu 3.dírku. Nejlépe se sp.20, u níž to jde nejsnadněji.

Molová harmonika je určitě fajn věc, ale sdílím názor elflordův a de facto i Bigearův, že je na ni vždy dost času.
Nebudeme si nic nalhávat, diatonická bluesovka nikdy nebyla a nebude nástroj určený k hraní nějakých libozvučných harmonických doprovodů.
Ve své výbavě má podobně jako durovka i molová harmonika k dispozici vždy jen maximálně 2 akordy / durové či molové/, takže o nějakém plnohodnotném akordickém doprovodu nelze příliš hovořit. Je to třeba brát spíše jen jako jakési přifoukávání akordů nebo tercií tam, kde se to do harmonie hodí a kde to ladí, většinou tedy velmi omezeně. U harm,onicky bohatších skladeb si foukačka moc v tomto smyslu nezahraje.
V naprosté většině skladeb se budou vždy střiídat pasáže s tímto omezeným doprovodem a pasáže s jedním hlasem.
Bluesová ale i chromatická foukačka zůstane dominantně vždycky spíše jako jednohlasý nástroj, s velmi omezenými možnostmi akordového doprovodu. Tím se ale nijak nesnižuje její krása, ostatně u jiných dechů včetně lidského zpěvu nás také nijak netrápí, že jsou tyto schopny hrát pouze jeden hlas.
Pokud je ten jeden jediný hlas barevně, zvukově či jinak krásný a zajímavý, vydá často za celý orchestr.
Opraveno 11.06.2009 16:37:23

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 15:52:17  
Koukám že se mi podařilo do diskuze zatáhnout již i elflorda a plně s ním souhlasím... Ať to bude jak chce beru to jako výzvu a novou radost, až se vše povede, nezáleží na tom kdy. A bending byla vlastně první věc o kterou jsem se začal pokoušet, a myslím že s pomocí Bigearovy školičky se mi to podařilo až na nejobtížnějši 1,5 tón... ale i to je jen otázkou času, věřím tomu :)
A akordy jsem ještě ani nezkoušel, takže hlavní přednost molové harmoniky ještě nedocením a myslím že to tak ještě chvíli zůstane. Jdu na tu tabulaturu :D
Děkuje Landri

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 09:57:33  
To je dobrá rada.Na Mollovky je vždycky času dost.Já si 1.molovku koupil v době,kdy už jsem bending zvládal bez problémů.Přesto si myslím,že pro mollovou písničku je mollová harmonika výhodou.Především,jak už jsem psal,pro možnost hrát mollové akordy,které na durovou zkrátka zahrát nelze.

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 07:17:13  
Landri, ja by som poslúchol Petkona a mollové harmoniky nechal tak. bending sa je treba naučiť tak či tak lebo bez neho harmoniku neovládaš. nech ti je napríklad nohavica motiváciou sa to naučiť

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 07:13:14  
Koukám, že tabulatura už je umístěna v písničkách J.Nohavicy.
Old sweat odvedl opět skvělou pohotovou práci, Františku díky.
Písnička je napsaná přesně podle notového zápisu z již dříve uvedeného webu hudba.hradiste.cz.
Pro toho, kdo zvládl bending, by neměla být problém.

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 11.06.2009 06:56:24  
Zdravím,
nejdříve chci poděkovat za tabulaturu na kterou se můžu těšit....
A moll na C dur je prima, 3 pultony sice asi nezvládnu :) ale můžu se alespoň pokusit nebo si konečně sehnat special 20, na tu by to jít mělo :)
Každopádně podle Bigearova popisu bych se vůbec neštíttil ladění natural minor, protože oproti třem půltónům na durovce je jeden půltón opravdu báseň, pokud by se při hře na natural minor neobjevil teda nějaký jiný "hráčský špek.."
Děkuji mockrát za tabulaturu a poučnou diskuzi, jsem zas o něco chytřejší...
PS: Další moje domněnka: Pokud znám alespoň jednu tabulaturu, dejme tomu k této písni na C dur harmoniku (takže tónina a moll) a třeba nebudu mít C dur harmoniku nebo ji z nějakého důvodu nebudu moct použít tak mám 2 možnosti: Buď budu hrát stejné dírky, přesně podle tabulatury, ale budu v jiné tónině (sakra, ta hudební nevzdělanost je hrozná věc, ani nemám představu jestli bych pak dosáhl nějakého harmonického souzvuku s jiným nástroje co by hrál ve "správné" tónině) a nebo si musím najít takovou harmoniku, na které lze zahrát celou stupnici A moll a tabulaturu si pro ni "přečíslovat," předělat (že by a moll stupnice šla např.: hrát i na A dur harmoniku v vyšší oktávě, myslím tím dírky od 7 do 10 ??)
Děkuji Landri

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 20:26:26  
Pravdu díš Petkone.Bendovat je třeba.Je to však stále tentýž tón --3 a víceméně snadno bendovatelný,neboť nemusíme tápat mezi třemi půltóny jako u durovky,nýbrž pouze vybrat čistý--3 a nehrát falešný---3.
Proto mi to připadá tak snadné.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 20:17:56  
No,jak tě znám,máš pravdu.Mně to už asi nepřijde,ale pro jistotu si to fouknu ještě jednou a upřesním svůj,víceméně neprofesionální příspěvek.
Je to fakt,diskuze má být na úrovni.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 20:07:21  
Co máš na mysli tím minimem bendování ? Hraješ to přece v 2.poloze, musíš začínat tedy tu melodii na NM na tercii- tzn na 3.dírce do sebe a hned v pořadí 4.tón musíš stahovat...
Toto je zrovna podle mě atypická mollovka, která nejde moc schůdně na tu minorku zahrát, samozřejmě v pohodě, hraješ-li bendingem, což není Tvůj problém. Ale tvrdím, že zrovna tady je toho bendingu ažaž.
Opraveno 10.06.2009 20:08:34

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 19:46:52  
Jelikož mi to nedalo a znovu jsem si to pustil na Youtube a zahrál si to ssebou,neboli dohromady se zpěvem na EmN,tedy mollovou -přirozenou diatoniku,mohu tvrdit,že je to nejjednodušší způsob,jak zahrát shodně-respektive o oktávu výš než zpěv,ale přesně melodii verze i refrénu s minimem bendování.Ta mollovka je na písně tohoto typu prostě jako stvořená.Na to dám krk.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 19:45:45  
Landri:
Pochopil jsem, že se ti jedná o co nejvěrnější přepis melodie do tabulatury a že o ni opravdu stojíš. Máš ji mít. Nebudu tab psát v tónině pro overblow ani pro natural minor ladění či jakékoliv jiné.
Bude to v nejschůdnější tónině pro durovou diatoniku, tedy 1.poloha / u C foukačky tónina a moll , u G dur tónina e moll /.
vysvětl. : ----3 znamená ono pověstné gis / na 3.dírce bending o 3 půltóny/ u C harmoniky /
Pošlu tab přes Old sweata, který ji doufám sem dodá v nejbližší možné době.

Opraveno 10.06.2009 19:46:36

eh, nikdo

56 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 17:08:10  
Zdravím,
koukám že jsem zde rozpoutal opravdovou diskuzi.... A chtěl bych říct že mi šlo opravdu o co nejvěrnější zahrání původní melodie, doprovod muhu vždy zkusit jaksi "zaimprovzovat" v ramci mých herních možností. Co se týče tóniny, tak protože zatím nemám příliš mnoho z hudební teorie a ani příliš nedůvěřuju svému hudebnímu sluchu, chtěl jsem se optat...
Pokud jde o náročnost, tak zkusit mohu prakticky cokoli, třeba i tu variantu s overblow, čert to vem, jediné co od toho čekám je abych při teoreticky naprosto perfektním záhraní napsané tabulatury na danou durovou (či teda natural minor, která je ale zatím mimo moje možnosti) diatoniku dosáhl co nejpřesnější melodie....
Nemám rád slovo kopírování, ale je to vlastně tak... Spíše bych ale řekl že jde o přenesení melodie na jiný nástroj.
co se týče bendingu tak je to to první co jsem začal zkoušet (hned po jednotlivém tónu samozřjmě), teď se jen snažím zdokonalovat a trénuju správný úchop a pohyby rokou (vibrato atp...).
PS: Chromatika je bezesporu zajímavá a velké ulehčení,přesto zatím zůstanu u diatoniky.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 15:35:17  
No právě, ve 2.poloze, v 1. je to nehratelné i na natural minor. Landrimu šlo ale o patrně přesné KOPÍROVÁNÍ té melodie. To jistě lze a je možné celou melodii zahrát, avšak toho stahování tam bude v 2.poloze na NM víc než dost, čemuž se Landri asi chtěl vyhnout. Nijak zvlášť pohodlně se to teda nehraje ani na NM.
Tím chci říci pouze to, že začátečníkovi bych molovou harmoniku nedoporučoval, snad jen na vyzkoušení a jako kuriozitku, kterou stejně moc využívat nebude.
Základem by měla být durovka, na kterou při dobrém zvládnutí bendingu jdou i ty molovky.
Člověk pak skončí na tom, že tuhle písničku musí hrát na durovou harmoniku, jinou na molovou harmoniku, další na country ladění, melody maker atd. atd.
Pak vlastně neumí pořádně na žádnou.
Tuhle filosofii jsem já osobně již zcela opustil, ale nikomu nebráním, aby to takto praktikoval.
Jen si myslím, že tento postup si může dovolit jen zkušený hráč, pro začátečníka to není příliš vhodné.

Landri:
jestli chceš hrát hlavně molové skladby, písničky apod., byla by nejlepší volba opravdu chromatická harmonika, kde se nebudeš trápit žádným stahováním a všechny tóny ti budou znít přirozeně. V molových táhlých a pomalých písničkách ty stahované tóny zní většinou hodně rušivě.
Opraveno 10.06.2009 15:36:28

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 15:05:57  
Nedalo mi to a hned jsem si to naladil na Youtube a vytáhl jsem Em N.
I melodie jde jak po másle,tak jsem si to užíval asi 5 minut i s doprovody a vyhrávkami.Prostě pošušňáníčko při minimální námaze.Balzám na nervy,i když z toho jde tak trochu smutek.Inu moll je moll...

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.06.2009 14:58:26  
Především nekopíruji melodii a samozřejmě ,že ve druhé.
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol